fbpx

Jozef Metelka: Parašport už patrí vo svete medzi elitné športy

Paracyklista Jozef Metelka priniesol z paralympijských hier v Tokiu jednu zlatú a jednu bronzovú medailu. Nedávno získal športové ocenenia. Za čo vďačí svojmu úspechu a čo ho motivuje športovať, sme sa rozprávali krátko pred koncom roka 2021.

Po druhý raz ste získali ocenenie Paralympionik roka. Na sociálnych sieťach to vyvolalo pozitívne reakcie. Svedčí táto cena o tom, že spoločnosť vníma znevýhodnených športovcov intenzívnejšie?

Potešilo ma to, je to ocenenie výsledkov, ktoré som dosiahol. ALE! Pozornosť si zaslúži aj výsledok ankety “Športovec 2021”, kde som sa umiestnil na deviatom mieste celkovo. A zhodou okolností za Petrom Saganom 😊 Značí to posun v myslení ľudí, kde výkony para dávajú na úroveň zdravých športovcov. Je to povzbudivé, že ľudia vedia oceniť drinu v príprave bez rozdielu a jednotlivé víťazstvá majú svoju váhu. A viem, že je to mimoriadne povzbudivé pre celé spektrum športovcov.

Ako vnímate vy tento typ ocenení – Športovec roka? Môžeme to brať aj tak, že ste „Sagan“ v paracyklistike?

Myslím si, že paralelne s ocenením Športovec roka by malo byť aj ocenenie aj „para športovec roka“. Každý športovec nie je olympionik, každý para športovec nie je paralympionik. Tieto ocenenia majú na Slovensku  dobrú váhu. Ľudia to sledujú a má to veľký význam v para športe. Posúva to do povedomia a ľudia sa viac o toto odvetvie športu zaujímajú. Vidia, že para šport je vo svete elitnou záležitosťou. Nemôžu preto brať výsledky na ľahkú váhu. Je za tým veľa driny a úsilia.

Na začiatku nového roka si dávajú ľudia rôzne výzvy a predsavzatia. Často im ale vydržia tak dva-tri týždne.

Ja si nedávam žiadne 😊 Príde mi to ako klišé. Odporúčam nečakať a začať hneď. Je to len o našom rozhodnutí. Dôležité je nájsť si niečo v tom, čo chce človek robiť. Ak ho to baví, tak motivácia ide aj sama, lebo sa teší, že mu to ide a robí niečo dobre.

Čo dodáva motiváciu neprestávať Vám? Odkiaľ čerpáte entuziazmus a výdrž športovať?

Príliš nad tým nepremýšľam. Ani nad pretekmi a tréningom, pretože to nie je to, čo musím robiť, ale je to presne to, čo ma baví.

Máte nejaké ciele, ktoré chcete v roku 2022 dosiahnuť?

Mám malý cieľ. Mohol by som na dráhe na majstrovstvách sveta získať cenu. Uvidíme, preteky nám presunuli až na október. Trocha si aspoň oddýchnem po paralympiáde v Tokiu. To bolo mimoriadne náročné, ale aj veľmi úspešné. Teším sa, kedy sadnem opäť na bicykel.

Čo bola najsilnejšia udalosť podľa vás v tomto roku a naopak, čo by ste najradšej vymazali?

Tokio. Najsilnejší zážitok v roku 2021. Paralympijské hry boli v obmedzenom režime, ale to ako si Japonci poradili s organizáciou, bolo neuveriteľné. Tieto náročné podmienky zvládli špičkovo. Patrí im moja obrovská vďaka, že sa do toho pustili aj v tomto náročnom období.

V uplynulom roku nebola situácia, ktorú by som chcel zmazať. Ten rok bol taký, aký mal byť a plynul dobre.

Stratenú energiu či chuť do športovania dodáva aj kyslíková voda. Vy ste ambasádor značky Kaqun. Odporúčate ju piť pred športovaním alebo po športovaní?

Príprava na Tokio bola ťažká, ale mal som dostatok času na intenzívny tréning. Myslím si, že aj kyslíková voda Kaqun mi pomohla zregenerovať sa a splniť ciele, ktoré sme si s trénerom dali. Odporúčam ju piť, hydratovať sa a stále sa zlepšovať v tom športe, ktorý vás baví.