fbpx

6 tipov ako získať viac kyslíka

1. Pravidelne vetrajte

Nevyvetrané miestnosti sa spočiatku prejavujú znížením sústredenia, únavou či pocitom nepohody. Môžu končiť astmou, rôznymi alergiami a z dlhodobého hľadiska ich svojou škodlivosťou môžeme prirovnať k fajčeniu. V zime suchý vzduch vysúša pokožku, dráždi oči, sliznicu a hrdlo. Naopak, vlhký vzduch odoberá energiu, dehydratuje, spôsobuje svalové kŕče, únavu až slabosť. 

Nielenže pravidelným vetraním prirodzene zvýšime úroveň kyslíka v miestnosti, ale zároveň znížime koncentráciu škodlivín, predovšetkým oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. Okrem oxidu uhličitého sa z vonkajšieho prostredia hromadí v miestnosti prach, cigaretový dym, smog, či výfukové plyny, ale aj iné chemické látky uvoľňujúce sa z oblečenia, jedla, kozmetiky, či čistiacich prostriedkov.

Jednou z nežiadúcich chemických látok bohato zastúpených v domácnostiach je formaldehyd, ktorý sa vyskytuje v drevenom nábytku, kozmetike a čistiacich prostriedkoch.

Vedeli ste, že 4-členná rodina vylúči do vzduchu až 12 litrov vody denne vo forme vodnej pary?

Len dýchaním v pokojnom stave vylúčime až 800 ml vody do okolia. Pri bežnom potení cez deň s priemernou teplotou okolo 20 oC je to ďalších okolo 500 ml.

Pravidelným vetraním regulujeme aj vlhkosť vzduchu, čím účinne predchádzame vzniku plesní. Ani si to neuvedomujeme, voda sa z nášho organizmu odparuje neustále, čím sa zvyšuje vlhkosť v obydlí. K tomu si pripočítajme činnosti ako sprchovanie, alebo domáce práce (umývanie podlahy, či riadu) a plesne sú na svete.

Najúčinnejšou metódou výmeny vzduchu v miestnosti je tzv. nárazovým vetraním, kedy otvoríme na niekoľko minút všetky okná a dvere čo najviac. Pre znásobenie účinku, je dobre spojiť, ak to dispozícia pripúšťa, nárazové vetranie s priečnym, čím vytvoríme “prievan”. Vo všeobecnosti sa odporúča vyvetrať miestnosť 3 až 4 krát denne, v závislosti od používania. Čo sa týka miestostí určených na spanie, základom je vetranie minimálne ráno po zobudení a večer pred spaním.

2. Interiérové rastliny

Rastliny sú výborná cesta, ako zvýšiť úroveň kyslíka v interiéry, zároveň vyčistiť vzduch od toxických látok a pritom skrášliť prostredie. Okrem toho slúžia rastliny ako prírodné zvlhčovače vzduchu. Niektoré rastliny dokážu produkovať kyslík aj bez svetla, teda aj v noci a tak zlepšujú kvalitu spánku. O rastlinách je tiež známe, že zlepšujú náladu a produktivitu, zvyšujú koncentráciu a pamäť, znižujú stres a únavu. 

Na zlepšenie kvality spánku výborne poslúži nenáročný svokrin jazyk, ktorý čistí ovzdušie od benzénu a xylénu. Pozor, obsahuje však toxíny, preto je potrebné ho držať na mieste mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Medzi najlepšie rastliny pre vyčistenie vzduchu od formaldehydu a xylénu patrí zelenec chochlatý a nefrolepka. Trojicu uzatvára aloe vera, ktorého dužina má liečivú silu najmä pri popáleninách či rezných ranách.

Lopatkovec naopak výborne poslúži v kúpeľniach, či práčovňiach ako pohlcovač vlhkosti. Takisto zbaví ovzdušie formaldehydu, ale aj amoniaku, či trichlóretylénu.

3. Vytvorte si návyk, ktorý si zamilujete

Pohyb má nenahraditeľné, priam až magické miesto v zdravom životnom štýle. Zlepšuje cirkuláciu krvi, čím zefektívnime prenos kyslíka do tkanív po celom tele. Okrem toho dokazateľne zlepšuje činnosť srdca a cievneho systému, pozitívne ovplyvňuje krvný tlak, prehlbuje a zlepšuje dýchanie a kapacitu pľúc, spomaľuje úbytok minerálov z kostí, priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Ďalej prispieva k posilneniu svalstva a funkčnosti kĺbov.

Netreba zabúdať ani na pozitívny účinok duševnej sviežosti, upokojujúci účinok, zlepšuje schopnosť sústredenia, zmenšuje depresie a umožňuje lepšie sa vyrovnať so stresovými situáciami. Vo všeobecnosti sa odporúča aspoň 30 minút pohybu každý deň. Nezáleží či je to prechádzka, domáce práce alebo silové cvičenie. Hlavné je sa hýbať. K vytvoreniu správneho návyku Vám výborne poslúžia aj tieto jednoduchí zásady:

  • nesedte vkuse dlhšie ako 2 hodiny,
  • využívajte každú príležitosť na pohyb: chodiť, chodiť a chodiť, používajte schody, alebo sa prejdite o zastávku viac…
  • počas dňa opakovane realizujte drobné silové cvičenia (drepy, chrbát, brucho, fitlopta, kľuky)
  • 2-krát týždenne sa cca 40 minút venujte primeraným silovým cvičeniam: činky, kladky, fit lopta, gumové expandery …

4. Nezabúdajte na pitný režim

Náš organizmus je po celý život z 2/3 tvorený vodou. U novorodených detí tvorí voda až 80% hmotnosti celého tela. Tým, že starneme sa z našich tkanív voda vytráca. Napríklad u 80-ročného človeka tvorí voda už len okolo 50% z celkovej hmotnosti.

Voda tvorí až 91% krvi a preto rozhoduje o jej hustote. Správne zriedená krv je nevyhnutná na správne fungovanie celého organizmu. Prvým príznakom signalizujúcim nedostatok vody v organizme, je sucho v ústach a pocit smädu. O suchu v ústnej dutine nás zas upozornia receptory v ústach či v hltane. Smäd je prirodzeným reflexom ľudského organizmu. Pocit smädu vyvoláva hypotalamus v dôsledku zvýšenej koncentrácie látok rozpustených v krvi.

Ako dôsledok nedostatku vody sa zhusťujú aj krvné doštičky, načo by si mali dávať pozor predovšetkým ľudia so srdcovými ochoreniach, artériosklerózou či ľudia, ktorí prekonali mozgovú mŕtvicu. Keďže asi 40% vody v tele sa nachádza vnútri každej bunky, pri dehydratácií sa vytráca aj voda z buniek, čim dochádza k zvýšeniu hladiny cholesterolu a k zmene pH vnútorného prostredia bunky, čo ovplyvňuje ich správne fungovanie.

Prečítajte si základné pravidlá pre každý pitný režim TU: 11 základných pravidiel pitného režimu.

5. Dýchajte správne. Pomôžu Vám k tomu aj dýchacie cvičenia

Vplyvom stresu a rýchleho životného štýlu sme si osvojili negatívne dýchacie návyky, pri ktorých dýchame úplne naopak ako by sme mali, plytko a rýchlo. Nemyslite si však, že by sme sa mali snažiť správne dýchať len v určitých intervaloch pár krát za deň. To je hlúposť. Po celý deň by sme sa mali snažiť dýchať správne.

Základom správneho dýchania je dýchať hlboko a zapájať aj brušné svalstvo, konkr. bránicu. Platí, nádych nosom a výdych nosom, príp. ústami najmä pri fyzickej aktivite. Snažte sa po celý deň dbať na správne dýchanie.

Výbornou pomôckou je ľahnúť si na zem, alebo sa postaviť a oprieť do steny (vtedy sme najviac vystretí). Uvoľnite sa nedvíhajte a nenapínajte ramená, krk, či trapézy. Urobte plný nádych cez nos. Spolu s nádychom sa zamerajte aj na rozpínanie bránice. Pri výdychu zas bránicu uvoľníme.

6. Strava je dôležitá tak pre naše zdravie, ako aj množstvo kyslíka

Vyvážená a zdravá strava hrá dôležitú úlohu pri nasýtení krvi kyslíkom. Konzumáciou mäsa a rýb si zabezpečíme dostatok železa. Železo je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív.

Pri nedostatku železa v organizme dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu a do našich orgánov sa tak dostane menej kyslíka. Zároveň sa tak v orgánoch hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. Ak je vaša hladina železa nízka, skúste do svojej stravy zahrnúť potraviny ako konzervovaný tuniak, hovädzie alebo kuracie mäso.

Výborným prírodným zdrojom železa sú takisto strukoviny ako fazuľa, šošovica, ale aj tofu, kešu oriešky a pečené zemiaky. Aj keď tieto potraviny obsahujú železo, je to iný druh železa, ako nájdete v mäsových výrobkoch. Z tohto dôvodu užívanie doplnkov ako vitamín C alebo konzumácia citrusových plodov a zeleniny bohatej na železo pomôžu telu zvýšiť vstrebávanie železa.