fbpx

Astaxantín: prečo sú antioxidanty dôležité?

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že nie je možné úplne sa vyhnúť voľným radikálom a oxidačnému stresu. Existujú však veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme minimalizovali účinky oxidačného stresu na naše telo. Hlavná vec, ktorú môžeme robiť, je zvýšiť hladinu antioxidantov a znížiť tvorbu voľných radikálov.

Čo sú voľné radikály?

Tvorba voľných radikálov je v organizme úplne normálna a je súčasťou zložitého systému tela, ktorým si udržiavame zdravie. Voľné radikály sú reaktívne kyslíkové formy, ktoré sa tvoria v tele napríklad pri cvičení alebo ako odpoveď imunitného systému na zápal. Aj externé faktory ako vystavenie sa pôsobeniu ozónu, pesticídov, čistiacich prostriedkov, žiareniu (slnečné, UV, rádioaktívne, e-smog, ionizujúce), ďalej nevhodná strava, alkohol, lieky a fajčenie prispievajú k ich tvorbe.

Pri prevahe radikálov sa zvyšuje aj hladina stresového hormónu – kortizolu v organizme, čo znižuje tvorbu T-lymfocytov (bielych krviniek) dôležitých pre správne fungujúci imunitný systém. Oxidačný stres tak prispieva k starnutiu buniek, tkanív, a teda aj celého organizmu.

Voľné radikály majú nepárny počet elektrónov, čo im umožňuje ľahko reagovať s inými molekulami, čo vedie k neriadeným oxidáciám v tele a poškodeniu buniek a DNA. Prebytok voľných radikálov a oxidačný stres sú spojené s množstvom zdravotných problémov, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba, diabetes, ateroskleróza, zápaly a infekcie, hypertenzia, srdcové ochorenia, degeneratívne ochorenia nervovej sústavy a rakovina.

Prečo potrebujeme antioxidanty?

Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú voľné radikály. Naše telo si ich nevie vyrobiť, preto ich musíme získavať zo stravy. Užívanie antioxidantov má priaznivé účinky na zdravie, podporuje imunitný systém, spomaľuje starnutie a znižuje pravdepodobnosť vzniku srdcovo-cievnych chorôb a niektorých typov rakoviny.

Antioxidanty sa nachádzajú v ovocí a zelenine, orechoch, semenách, čaji a niektorých koreninách. Medzi najznámejšie antioxidanty patria vitamín C, vitamín E, beta-karotén a selén, ako aj fytochemikálie ako flavonoidy a polyfenoly. Platí však, že dosiahnuť dostatočné denné množstvo antioxidantov zo stravy môže byť časovo aj finančne náročné.

Astaxantín: Najsilnejší antioxidant na planéte

Astaxantín je považovaný za najsilnejší antioxidant. Najviac sa ho nachádza v jednobunkovej mikroriaske Haematococcus pluvialis, ale aj v morských plodoch, ako sú kraby, krevety, raky, homáre a lososy. Vo všeobecnosti sa pre prevenciu a všeobecné zdravie odporúča prijímať 2-4 mg astaxantínu, ale pri chorobných stavoch, zápaloch či s cieľom zvýšiť športový výkon by mala denná dávka byť až 12 – 15mg. Astaxantín je až:

 • 6 000× silnejší ako vitamín C
 • 3 000× silnejší ako resveratrol
 • 800× silnejší ako koenzým Q10
 • 550× silnejší ako katechíny v zelenom čaji
 • 500× silnejší ako vitamín E

Všetky výhody astaxantínu

 1. Posilnenie imunitného systému: Astaxantín podporuje imunitný systém tým, že stimuluje produkciu protilátok a zvyšuje aktivitu bielych krviniek, čo pomáha organizmu bojovať proti infekciám.
 2. Zlepšenie vytrvalosti a zníženie únavy: Astaxantín zvyšuje vytrvalosť a zlepšuje únavu svalov, čo je výhodné pre športovcov aj jednotlivcov s aktívnym životným štýlom. Jeho viazanie na svalové tkanivo poskytuje trváci efekt.
 3. Podpora srdcového zdravia: Astaxantín prispieva k zlepšeniu krvného obehu, zníženiu krvného tlaku a hladiny cholesterolu, čím podporuje celkové zdravie srdca. Jeho vysoká schopnosť odstraňovania voľných radikálov robí z neho účinný antioxidant.
 4. Anti-aging účinok: Astaxantín chráni pokožku pred poškodením UV žiarením, redukuje vznik vrások a zlepšuje elasticitu pokožky, čo vedie k mladistvejšiemu vzhľadu. Jeho vlastnosti pohlcovania UVB žiarenia sú vynikajúce.
 5. Podpora zdravia očí: Astaxantín je obzvlášť užitočný pre zlepšenie zdravia očí, keďže môže znížiť riziko vzniku katarakty a iných degeneratívnych ochorení oka. Prechádza hematoretinálnu bariéru, poskytujúc antioxidantnú ochranu očiam.
 6. Protizápalové účinky: Astaxantín pôsobí ako silný protizápalový činidlo, ktoré môže pomôcť zmierniť symptómy spojené s chronickými zápalovými stavmi, ako je napríklad artritída.
 7. Podpora mozgovej funkcie: Dôkazy naznačujú, že Astaxantín chráni mozgové bunky pred oxidatívnym stresom a zlepšuje kognitívne funkcie. Jeho schopnosť prechádzať hematoencefalickou bariérou poskytuje antioxidantnú ochranu mozgu.
 8. Chráni mitochondrie – hlavný tvorca bunkovej energie: Astaxantín chráni mitochondrie pred poškodením voľnými radikálmi, čím zachováva ich schopnosť produkovať energiu, čo je kľúčové pre celkovú bunkovú vitalitu.

Naše produkty pre vaše zdravie

Doporučenú dennú dávku (4mg) astaxantínu nájdete aj v našom výživovom doplnku All in One Immunity. Immunity okrem toho obsahuje kombináciu extraktov z plodov acai, zeleného čaju, čučoriedok, cvikly a semien červeného hrozna, ktoré sú nielen dokonalé pre obranyschopnosť organizmu, ale obľúbite si aj dokonale vyladenú chuť. Podporíte správnu funkciu imunitného systému, ochránite bunky pred oxidačným stresom a navyše sa zbavíte únavy.

V spolupráci s ANJOLIE vám prinášame najsilnejší astaxantín s najvyššou koncentráciou na trhu, až 15mg v jednej tablete. Objavte výhody tohto výnimočného antioxidantu v jeho najčistejšej podobe a zažite jeho pozitívne účinky na svoje zdravie. Astaxantín od ANJOLIE posilňuje imunitný systém, zlepšuje vytrvalosť a znižuje únavu svalov, čo je ideálne pre športovcov. Podporuje zdravie srdca, očí a pokožky, má protizápalové účinky, zlepšuje kognitívne funkcie a chráni mitochondrie pred poškodením. Teraz za skvelú cenu.

Voda KAQUN: Ďalší bojovník proti oxidačnému stresu

Štúdie v Národnom inštitúte chemickej bezpečnosti preukázali, že voda Kaqun zlepšuje schopnosť tela zvládať oxidačný stres bez vedľajších účinkov a zvyšuje antioxidačné kapacity organizmu. Hoci je potrebný ďalší výskum, existujúce štúdie naznačujú sľubné antioxidačné vlastnosti a terapeutický potenciál tejto vody.